Refinancování hypotéky jako cesta za výhodnějším úvěrem

Refinancování je poměrně novou služnou bank, o kterou se ale každoročně zajímají tisíce Čechů. Hlavním cílem refinancování je najít výhodnější podmínky pro splácení stávajícího úvěru, což rozhodně nemusí být tak snadné, jak se na první pohled zdá. Cílem by tedy především mělo být před koncem fixace naleznout výhodnější podmínky v podobě nižší úrokové sazby a na úvěru tak výrazně ušetřit. Jak ale vlastě takové refinancování funguje, za jakých podmínek je výhodné a kdy je správná doba na refinancování stávajícího úvěru?

 

Doba fixace napoví…

Fixace úrokové sazby je jakési období, po které je dlužníkovi garantována neměnná výše úrokové sazby. Tato doba se banku od banky liší, některá fixaci úrokové sazby poskytuje na 5, jiná na 10 let. Vždy záleží na dohodnutých podmínkách mezi poskytovatelem a dlužníkem.

sloupec peněz

Několik měsíců před uplynutím této lhůty poskytovatel úvěru vyrozumí dlužníka s novými podmínkami na další fixní období. Pokud dlužník s takto nastavenými podmínkami souhlasí, je mu fixní období prodlouženo a pro něho se v zásadě nic nezmění. Hlavní změnou je v tomto případě většinou úroková sazba. Pokud však klient z jakéhokoliv důvodu novou nabídku neakceptuje, je na místě tzv. refinancování hypotéky fahd.cz.

 

Co je refinancování hypotéky a jaký má průběh?

smlouva k podepsání

Pokud se z jakéhokoliv důvodu dlužník rozhodne na další fixní období nabídku věřitele neakceptovat, má možnost splatit svůj stávající úvěr úvěrem novým. Ten mu zpravidla nabídne nový poskytovatel za výhodnějších podmínek. Tedy alespoň v případě, kdy je refinancování úspěšné. Nový úvěr pak splácí namísto toho původního. Jak už bylo řečeno, refinancování by povětšinou měla být cesta k výhodnějším podmínkám, jako je nižší úroková sazba, menší měsíční splátka nebo doba splácení. Vždy však mějte na paměti, že refinancování je výhodné jen v době skončení fixace stávajícího úvěru. V opačném případě jsou za předčasné splacení úvěru dlužníkovi naúčtované vysoké sankce.