Jaký význam má v těle aminokyselina L-Tryptofan


L-Tryptofan je aminokyselina, kterou si lidský organismus sám nevytvoří, a musí se dodávat v potravě. Naštěstí existuje mnoho přirozených zdrojů, kde se vyskytuje, např. banány, fazole, ořechy, špenát, mléčné výrobky atd.

Podmínkou k tomu, aby se jeho dostatečné množství zastoupené v potravě, mohlo vstřebat, je správná funkce trávicího traktu, především žaludku a dvanácterníku – dostatek kyseliny solné (chlorovodíkové), a kromě toho i dostatek vitamínu B6, hořčíku a dalších látek, které jsou zastoupené hlavně ve složkách zdravé výživy (luštěninách, celozrnných obilovinách, ovoci a zelenině a zdravých tucích).

přírodní zdroje tryptofanu

Ne vždy je však naše trávení ideální, stejně tak i složení stravy. Navíc jsme neustále pod tlakem té „moderní doby“, jsme vystavováni enormnímu stresu ze všech stran, mnoha požadavkům, úkolům, povinnostem, což bere energii, vyčerpává organismus a narušuje přirozené pochody relaxace, regenerace, odpočinku a spánku.

Samozřejmě by bylo ideální zcela eliminovat stres a žít tak, jako žili např. naši předkové, kteří nejezdili autem, neřešili hypotéky a půjčky a drsné nájemní vztahy, jedli kvalitnější potraviny, dýchali čistší vzduch atd. Jenže to není tak snadné a každý si nemůže dovolit bydlet na pustém ostrově, kde je relativní klid a dostatek potravy.

Tryptofa

L-Tryptofan se vyplatí doplnit

Musíme se tedy nějak okolnostem i kompromisně přizpůsobit, a mezitím, co se budeme snažit snížit stresové faktory na minimum a změnit životní styl, jak to jen jde, měli bychom některé látky doplňovat v suplementech. V tomto směru pomáhají např. adaptogenní byliny (Ženšen, Rozchodnice růžová, Ashwagandha, Maca peruánská), ale také L-Tryptofan ve formě tablet.

A jak v těle působí?

Pomáhá zlepšit kvalitu spánku, odbourat vnitřní pnutí, lépe se postavit stresu, zlepšit fyzický i psychický výkon, potlačit projevy deprese, úzkostí, maniodeprese a schizofrenie. Zlepšuje celkovou obnovu tělesných buněk, a to nejen ve dne, kdy vytváří hormon Serotonin, ale i v noci tvorbou hormonu Melatoninu.