Řím – vznešené město na Tibeře

Každý, kdo navštívil Řím, byl ohromen nádherou velkolepých budov, které jsou na každém kroku v centru města. Společně se seznámíme s městem a řekneme si zajímavosti, o kterých jste možná nevěděli.
Jak asi každý ví, Řím je hlavní město Itálie. Nachází se několik desítek kilometrů od Středozemního moře a leží na řece Tibeře. Můžeme o něm říct, že je to jedno z nejstarších založených měst v Evropě. Jeho vznik se datuje více jak 700 let před naším letopočtem. Metropole se stala centrem křesťanství a dodnes je i poutním místem, kam ročně zavítá nespočet tisíc turistů z celého světa.
náměstí svatého petra.jpg
Památek je zde opravdu hodně, ale my si zde představíte ty, které stojí za to navštívit. Určitě významnou součástí Říma je samostatný nejmenší stát nazývaný Vatikán. Nachází se v centru města, stal se srdcem římskokatolické církve a je zde sídlo papeže. Na území Vatikánu najdeme kulturní památky jako například: Baziliku sv. Petra, což je největší kostel na světě nebo Svatopeterské náměstí, kde můžeme navštívitApoštolský palác, ve které se nachází dech beroucí památka – Sixtinská kaple. Významná je především výzdobou od známých umělců, jako například od Michelangela.
fontána di trevi.jpg
Pojďme se opět přesunout zpátky do Říma. Musíme zde zmínit především návštěvu Kolosea. Amfiteátr mohl pojmout až desetitisíce diváků a sloužil hlavně ke gladiátorským zápasům. Zde si můžeme říct několik zajímavostí. Každoročně vede papež na Velký pátek Křížovou cestu do centra amfiteátru. Znázornění kolosea můžete vidět na pěticentové minci italské verze. Dalšími zajímavými místy jsou: Forum Romanum, což je malé náměstí, které bylo centrem antického Říma; Pantheon, což je kruhový chrám, který patří k nejzachovalejším antickým stavbám; Lateránská bazilika, což je biskupský kostel (katedrála).
koloseum v římě.jpg
Na závěr si musíme říct o Fontáně di Trevi. Zde je určitým zvykem, že lidí vhazují mince do fontány, aby se jim splnilo jejich tajné přání. Až navštívíte město, zkuste tam minci vhodit a třeba se vaše přání naplní.