Hrdý Budžes

Jedná se o kultovní představení. Přinejmenším to jméno slyšel snad úplně každý. Jednoduchý a dokonale inteligentně a humorně napsaný příběh malé Helenky Freisteinové, Součkové, Brďochové, která vyrůstá v období socialismu, baví celou republiku již několik let.

sovětský svaz

Celý příběh, který napsala paní Irena Dousková o malé holčičce ztvárnila do divadelní podoby vynikající herečka Barbora Hrzánová. Došlo k tomu především proto, že dětství popisované v oné předloze se velmi podobá dětství právě Báry Hrzánové. Vystoupení má přes dvě hodiny a tato skvělá česká herečka jej společně se dvěma kolegy „táhne“ téměř celé.
kolo s košíkem

Představení se kupodivu velmi rychle ujalo a dosáhlo rychle počtu 100 repríz. Ještě předtím dostala Bára Hrzánová za herecký výkon právě v Hrdém Budžesovi cenu Thálie. Při předávání pak prohlásila větu, kterou citovala ze svého představení. Tato věta mířená proti komunismu a místu, odkud se před půl stoletím rozšířil do celé Evropy, měla za následek to, že na ní bylo podáno několik trestních oznámení (včetně hanobení rasy a národa a dalších). Naštěstí bylo nakonec vše odloženo a aféra se přestala řešit.

Vystoupení se rychlým tempem blíží ke své tisící repríze a teoreticky by se dalo uvažovat o zařazení takového výkonu do Guinessovy knihy rekordů. Je hráno stále, a ještě dlouho bude. Cestuje po celé zemi a na spousty míst i opakovaně. Sehnat vstupenky není vůbec snadná věc, jelikož je vždy vyprodáno, ať se odehrává kdekoli.

Irena Dousková pak napsala i další pokračování a sice „Oněgin byl Rusák“ a „Darda“. Interpretaci tohoto pokračování již nemá paní Hrzánová v plánu, nicméně první jmenovanou knihu nahrála jako audioknížku, která je velmi příjemná a oplývá stejným množstvím humoru jako Budžes.

Pokud si tedy budete chtít něco přečíst, máte dobrý tip, no a kdybste si chtěli zajít do divadla a udělat si hezký večer, zkuste sehnat vstupenky. Není to ale opravdu jednoduché, jelikož o kvalitu je zájem!