Je těžké zbavit děti zlozvyků

Zlozvyky si budujeme už od dětství. A čím delší dobu je máme, tím horší je později skutečnost, že se jich musíme zbavit. Pokud má vaše dítě nějakou ošklivou závislost, o které víte, že není dobrá, musíte mu pomoci dopracovat se do stádia, kdy ji už nebude vyhledávat a ani potřebovat.

dětské ruce

Kde se vzala, tu se vzala

To, jakým stylem vaše dítě přišlo k nehezké závislosti na něčem, co není přirozené, už možná nedopátráte, co ale můžete udělat je to, zeptat se ho nebo vypozorovat, co ho k ní vede.

1.     Typickým nešvarem je kousaní nehtů, kdy si děti začnou nejen díky neposedným rukám, ale i pocitu nervozity uvědomovat, že s tím musí něco dělat. V takovém případě pomůže upozorňování a hlídání situace, kdy se k jeho „oblíbené“ činnosti schyluje. V některých případech pomůžou rukavice, krémy na nehty a na ruce nebo zaměstnání jinou aktivitou.

2.     O něco více byste měli zbystřit, pokud vaše dítě miluje jídlo více, než je obvyklé. Zejména sladkosti jsou něčím, čemu děti nedovedou říct ne v žádném poměru. Pokud však holduje přejídání a libuje si v nezdravých a kalorických pochutinách, měli byste se chopit situace, co nejdříve. Navštívit můžete pediatra a doma se postarat hlavně o to, aby nemělo k jídlu, které je navíc takový přístup. Není to o trápení hladu, ale o určování mezí.

3.     Nepřiměřeně velká závislost na technologii. S tou se bohužel setkáváme v současné době poměrně často a nejeden rodič, kvůli tomu se svým dítětem soupeří. Díky všemu, co má vaše dítě na dosah ruky je těžké upoutat jeho pozornost od přístrojů, do kterých je pohlcené. Měli byste se však o to alespoň pokusit a v lepším případě – omezit jeho aktivitu, která je zaměřená na samotný internet a sledování televize.
dítě s tabletem

Kdy zhodnotit situaci jako problém?

Pokud nevíte, jestli je to i případ vašeho dítěte, můžete se pomocí několika bodů zaměřit na to, jestli mu nezvoní na poplach:

–       málo s vámi mluví, veškerou pozornost soustřeďuje jinde

–       je ve stresu, protivné a nepříjemné, pokud nedělá to, co mu je blízké

–       hádá se s vámi, nechová se adekvátně a jeho nešvary ho ovládají

–       má to vliv na jeho prospěch ve škole nebo běžné fungování

–       tvrdí vám, že se o žádný problém nejedná

V takovém případě si můžete být jistí, že se něco děje a že potřebuje pomoc, kterou mu musíte v první řadě poskytnout vy jako jeho rodiče. A jestli si nebudete umět poradit sami, neváhejte se obrátit na pomoc specialisty.