Mobilní dům je jednou z cest k úsporám za energie

V souvislosti s poptávkou po celoročních mobilních domech https://www.top-mobilnidomy.cz/ roste i zájem o snížení nákladů na bydlení na minimum. Mnoho lidí si totiž uvědomuje, že bydlet ve vlastním má sice značnou výhodu vůči nájemnímu vztahu, ovšem podstatné je především nevydávat příliš mnoho (zbytečné) energie tam, kde to opravdu není nutné.

sedmikrásky na pařezu

Inženýrské sítě a vytápění objektu

Nejvyšší částky z rodinného rozpočtu odchází každý měsíc (kromě nájemného a do fondu oprav u bytových domů) na platbu záloh na teplo. Výroba tepelné energie závisí na mnoha faktorech a stačí se zamyslet nad obrovskými náklady v bytových domech, kde se vytápí dálkovým teplovodem z centrální teplárny, anebo v rodinných domech tepelnými rozvody vyhřívanými elektrokotlem či kotlem na zemní plyn.

dřevo v krbu

Zamyslíte-li se nad tím alespoň trochu do hloubky, pak vám bude jasné, že nejnižší náklady na teplo budou u vytápění dřevem. Lidé, kteří to udělali, a pořídili si vlastní krbová kamna nebo krb s teplovodními průduchy, nedají na toto řešení dopustit. A proč?

Těch důvodů je více, tak si je připomeňme:

  • Dřevo je levné a pravděpodobně i nadále bude, ve srovnání s jinými komoditami vychází z tohoto hlediska jako nejschůdnější řešení.
  • Dřevo je dostupné – v různých formách měkkého a tvrdého dřeva, v peletách, hoblinách, můžeme si je dokonce nasbírat jako klestí, s dovolením zpracovat odumřelé či padlé stromy po polomu atp.
  • Dřevo voní – ať už jej bereme do ruky, anebo již hoří, vždy jde o svéráznou a nenapodobitelnou vůni.
  • Potřebujeme pohyb – víte, že návštěvy posiloven s vydýchaným vzduchem nebo bazénů s chlorovanou vodou nám na zdraví moc nepřidají? Když je vyměníte za fyzickou práci se zpracováním dřeva, zjistíte, jak přiměřeně namáháte většinu svalových partií, zlepší se vám nálada (je to svým způsobem antistres) a ještě s dobrým pocitem, že děláte prospěšnou věc a zároveň ušetříte.