Nástroje pro rozvoj učebních dovedností u dětí

Poskytování stimulujícího prostředí

Jedním ze způsobů, jak podpořit rozvoj vašeho dítěte, je podporovat kreativní hru v příjemném prostředí. Způsob, jakým hračky svého dítěte vystavíte, do značné míry rozhoduje o tom, zda se s nimi bude hrát nebo ne. Hračky, které jsou nahromaděné vysoko, nejsou lákavé, zatímco hračky uspořádané do malých scén ho stimulují k tomu, aby někdy dokonce vytvořil další kreativní uspořádání.

Pomáhá, když jsou prostory na hraní, zejména oblasti pro aktivity, jako je malířský stůl a někde, kde se může cákat vodou. Zajímavé prostředí by se nemělo omezovat pouze na vnitřní prostory. Máte-li zahradu, naplňte ji vhodným vybavením, jako je houpačka, skluzavka a dokonce i malý kopec na hraní – to vše podněcuje fantazii vašeho dítěte.

m

Výběr hraček

Rodiče se někdy cítí frustrovaní, když tráví hodiny výběrem té nejbezpečnější, nejbarevnější, nejzábavnější a dokonce i vzdělávací hračky pro své dítě, jen aby se dozvěděli, že bude lpět na své staré hračce. Vybrat „nejlepší hračku“ pro vaše dítě je téměř nemožné. Ta, která je pro něj nejlepší, je ta, která ho nekonečně fascinuje a ke které se bude vracet se stále větší stimulací a potěšením a poskytne mu ty největší zkušenosti s učením.

Čím méně formovaná reklama je hračka zásadnější, tím více možností ponechává dětské fantazii a může pomoci jeho kreativitě, více než velmi draze oblečená panenka, která může být pouze jednou postavou.

Jednou z nejdůležitějších věcí, které je třeba mít na paměti, je, že děti se velmi rychle mění, zejména v prvních 3 letech, a že hračka, která zabaví dvouměsíční dítě, nebude bavit dvouleté dítě. Jak se vyvíjejí, potřebují různé podněty a výběr hraček musí tyto potřeby odrážet. Vybraná hračka musí odpovídat jeho věku. Pokud je příliš pokročilý, nebude vědět, jak si s ním hrát správným způsobem, a nezíská si radost. Pokud je na druhou stranu příliš primitivní, snadno se začne nudit. Hračky musí stimulovat všech 5 smyslů – zrak, sluch, hmat, čich a chuť.

Poté, co jste se rozhodli pro vhodný typ hračky pro něj, musíte také zvážit několik dalších věcí. Je to zcela bezpečné? Je to stimulující? Má to herní hodnotu? Je to legrace? Například pytel cihel je „dobrá“ hračka ke koupi, protože si ji lze s potěšením užít v různém věku a bude stimulovat nápaditou a aktivní hru. Hračky, které do sebe zapadají nebo se do sebe zaklapávají, učí děti, že mohou obratně měnit vzhled.

Bezpečnost je také velmi důležitým hlediskem při výběru nebo výrobě hračky. Nebezpečné konstrukční chyby musíte kontrolovat nejen při jejich nákupu, ale také v pravidelných intervalech. Poskytnout dítěti zcela bezpečné prostředí je nemožné. Musíte však přijmout rozumná bezpečnostní opatření a uspokojit jeho zvídavost bezpečnými domácími hračkami. Vaše děti musí být vždy pod řádným dohledem a nikdy je nenechávejte hrát si samy venku.

Použití domácích potřeb k výrobě hraček

Nemusíte utrácet spoustu peněz, abyste mu poskytli nejlepší hračku, kterou si můžete koupit. Rychlý pohled po kuchyni může vašemu dítěti poskytnout hodiny fascinující zábavy.

Kontejnery

Plastové nádoby na potraviny jsou nejuniverzálnější hračkou pro domácnost. Plastové nádoby různých velikostí lze použít pro vkládání her. Vložte pár sušených luštěnin do pevně uzavřené nádoby a máte chrastící pánve s vařečkami tvoří bicí soupravy.

m

Jídlo

Sušené luštěniny lze nalepit na kousky kartonu a vytvořit tak kuchyňské koláže. Ze zeleniny, jako jsou brambory a mrkev, lze vyrobit štočky.

Papírové zboží

Toaletní ruličky s drobným zdobením tvoří prstové loutky. Ruční loutky lze vyrobit i z papírových sáčků. Prázdné bavlněné kotouče, když se spojí dohromady, jsou dobrou tažnou hračkou, zvláště pokud jsou natřeny tak, aby připomínaly housenku.

Vyhněte se televizi u malých dětí

Televize má na děti fascinující a otupující účinek a odřezává je od přímých zážitků z jejich vlastního světa, které jsou potřebné k rozvoji. Televize omezuje množství sociálního kontaktu s rodičem, který je důležitý pro sociální a jazykový vývoj.