Proč se používá chlornan sodný do bazénu

Dnes je bazén prakticky běžnou součástí rodinných domů. Ty, kde jej nemají, byste s trochou nadsázky spočítali na prstech jedné ruky. Ovšem u těch, které jsou napuštěny po celou sezónu, může být problémem udržení dostatečné kvality vody.

To platí zvláště v případě, že máte doma někoho s citlivou pokožkou, například člověka trpícího atopickým ekzémem, malé dítě a podobně. Avšak i v případě, že jsou všichni zdraví, je žádoucí průzračně čistá voda. A není divu, s řasami a sinicemi se nejspíš nikdo z nás koupat nechce.

bazen5

Je tedy jasné, že používáme nejrůznější prostředky, abychom čištění zabránili. Typickými jsou čerpadlo a filtr, nejrůznější vločkovače nebo chlornan sodný, známější pod názvem chlór. Proč ale používáme zrovna ten?

Kdo má byť jen elementární znalosti z chemie ví, že se jedná o jedovatou látku, a to jak při spolknutí, tak při vdechnutí, kdy napadá plíce. Přesto víme, že se používá nejen v domácích, ale i ve veřejných bazénech, najdeme jej dokonce i v pitné vodě, která nám teče z kohoutku. Čím si to vysvětlit?

Jednoduše řečeno je to proto, že jeho celková prospěšnost značně převáží ono nebezpečí. Dokáže totiž velmi dobře likvidovat jak bakterie, tak i zárodky řas a sinic, které by se vám jinak v bazénu rozmnožily. Navíc jeho potřebná koncentrace je tak nízká, že to normálnímu, zdravému člověku žádné obtíže nezpůsobí.

bazen6

V dnešní době jej najdeme prakticky v každém obchodě s výjimkou těch specializovaných na jiný obor, a to nejčastěji ve formě tablet. Je to logické, neboť se s ním i nejlépe manipuluje. Tableta se vloží do plováku, aby účinná látka působila především na hladině , kde se právě řasy a sinice nejvíce a nejčastěji množí.

Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem je opravdu dobrý nápad jej používat. Díky němu budete mít vodu čistější a koupací sezóna bude delší. A to za to rozhodně stojí, že?