SUPERPOTRAVINY: Co to je a proč je zařadit do svého jídelníčku?

Rozhodně každý z nás už někdy slyšel o superpotravinách a možná i nevědomky nějakou takovou potravinu konzumuje. Víte, ale které potraviny se touto předponou vyznačují, proč se jim tak říká a jaký vliv na naše zdraví mají? Superpotravina je jakýmsi univerzálním označením pro potraviny bohaté na tělu prospěšné látky, jako jsou vitamíny, minerály a stopové prvky. Často se také v těchto potravinách vyskytují v mnohem větším množství, než je obvyklé.

červená řepa

Odkud název „superpotraviny“?

Toto označení se dostalo do povědomí až začátkem 21. století společně s větším zájmem o zdravé stravování a životní styl. Ovšem ne vždy se setkáme se správným označením, mnohdy se jedná pouze o marketingový tah, kdy se obchodní řetězce snaží mylnou reklamou nalákat méně znalé konzumenty. Pojem „superpotravina“ není přesně definována, a proto se pod tento název schová spoustu potravin, které přitom nemají vhodné výživové složení. Zkrátka superpotravina je každá potravina, která dodává našemu tělu potřebné minerály a vitamíny. Ovšem ne každá superpotravina je pro naše tělo přínosná. Červená řepa, chlorella bio Nakliceno, borůvky, nepražené kakaové boby, chia semínka nebo citrusy a některé druhy ryb a řas, jsou pro naše tělo to pravé.

zrna quinoi

Co by tedy měla správně potravina obsahovat, abychom se mohla pyšnit předponou „super“:

  • Vitamíny
  • Minerální látky
  • Vlákninu
  • Antioxidanty
  • Zdravé tuky a oleje

Jejich pravidelná konzumace:

Superpotravinu je potřeba konzumovat pravidelně, jinak její účinky ani nepocítíte. Hrst borůvek nebo quinoa jednou za měsíc s vaším tělem jistě žádné zázraky neprovedou. Superpotraviny je potřeba konzumovat pravidelně, tak aby mohlo tělo naplno pocítit jejich účinky. Ideálně se snažte kombinovat různé druhy superpotravin. Na tento druh potravin se specializuje mnoho internetových obchodů se zdravou výživou, je tedy rozhodně z čeho vybírat.