Půst – obnova těla i duše

Co je to vlastně Půst?
Osoba nebo lidé se na nějakou dobu vzdají dané potraviny, za účelem pozitivního přínosu. Motivem je nejčastěji zdraví nebo očištění. Je spojen s mnoha různými náboženstvími, ale v každém z nich se projevuje jinak.

V křesťanství
Nejčastěji bývá v období Velikonoc. Církve se dělí na západní a východní. V západní trvá 40 dní a ve východní začíná sedm týdnů před Velikonocemi a končí devět dní před jejich začátkem.

muslim

V islámu
Bývá v ramadánu a bere se jako jeden z pěti pilířů islámského náboženství. Kromě jídla se také týká sexu a kouření. Ramadán je devátý měsíc v kalendáři. Půst má i zvláštní název, a to konkrétně saum. Smyslem je se přiblížit k duchovní podstatě islámu. Postit se nemusí těhotné a kojící ženy, nemocní lidé nebo děti až do puberty.

V židovství
Existují zde tzv. postní dny, které zahrnují sedm postů. Mají hluboký význam a jsou spojeny s duchovní očistou.

kostel

Bere se také jako prostředek léčby
Říká se, že je příkladem tzv. Hormeze, což znamená, že působí velmi přívětivě na naše tělo.  Pokud jednou za čas dodržujeme půst, spalujeme kalorie až o 30%, prodlužujeme si tím život, chrání nás proti rakovině a demenci. Pokud dodržujeme půst alespoň dva dny, způsobí to v nás regeneraci bílých krvinek z kmenových buněk. Pokud ale máme období úplného půstu, tělo má zhoršenou schopnost bránit se infekci, snižuje se plodnost a necítí se úplně dobře tak, jak by mělo. Ani lékaři nedoporučují držet půst více než tři dny.

maďarsko

Můžete znát také pojem masopust, který sice souvisí jen úzce, ale přeci jen souvisí s půstem. Slaví se mezi Vánocemi a trvá tři dny. V této době nejíte maso a konají se různé průvody masek a komické výstupy, končící taneční zábavou. Bývá také u nás a nejznámější se nachází na Hlinecku. Dokonce je i zapsán na seznamu UNESCO. Podívaná stojí opravdu za to.