Chytré GPS

GPS se pomalu stávají standardním elektronickým vybavením každého uživatele. Málokdo si dnes dovede život bez GPS představit. Nejen že vám v autě ukáže správnou cestu, ale umí ještě mnoho dalšího.

Co GPS umí:
1.       Zaměřit polohu.
2.       Navigovat cestu.
3.       Poskytnout informace o ubytování, restauracích a obchodech.
4.       Informují o dopravním zpravodajství.
5.       Varují před policií.
6.       Lákají vás na slevové kupony a odměny.
7.       Mají mnoho dalších doplňkových funkcí.

Co to GPS vlastně je?
GPS je přístroj s vlastním operačním systémem, dotykovým displejem a GPS modulem. Můžete do nich nainstalovat mnoho různých programů, jako například hry, hudbu, databáze, účetnictví, kalkulačku, prohlížeč fotografií a mnoho dalších doplňkových funkcí. Tyto funkce jsou pouze doplňkové, proto jejich důležitost zařaďte až na poslední místo při výběru vhodného modelu.

Pokud chcete GPS využívat pouze k navigaci, měli byste si raději koupit jen jednodušší přijímač. Nejen že je mnohem levnější, ale také obsluha je velmi snadná i pro laiky. Tyto výrobky jsou uživatelsky příjemné a na jejich základní funkce přijdete i bez návodu na použití. Další funkce by vás mohly zbytečně mást. Pokud byste však chtěli další funkce využívat, je dobré si předem říci, co všechno využijete. Protože čím více funkcí navigace má, tím, je také dražší, tak abyste zbytečně nevyhazovali peníze za něco, co vlastně nikdy nevyužijete.

Jak GPS určuje polohu?
Výpočty k upřesnění polohy jsou velmi složité. Signál, pomocí kterého určují polohu, je vysílán z družic. Proto je důležité mít přímou viditelnost na oblohu, odkud signál přichází. Družice vysílají informace a kódy do GPS přijímače, který díky jim vypočítá přesné zaměření polohy, které je založeno na znalosti vzdálenosti GSP přijímače od družice a polohy samotné družice. Výpočty jsou opravdu složité, a již nepatrná odchylka ve vypočteném čase putování signálu může znamenat velkou chybu při výpočtech vzdálenosti.